ЗДО №1 "Теремок" м. Лохвиця
Полтавська область, Миргородський район

Співпраця з педагогічними працівниками

Загартовування дітей дошкільного віку

Загартовування відіграє найважливішу роль у формуванні імунітету людини. Тому починати гартувати дитину бажано з самого раннього віку. Дітки, яких починають гартувати в 2-3 роки, рідше хворіють, швидко адаптуються при вступі в ясла, енергійні і рухливі, з гарним апетитом. Однак проводити процедури загартовування дітей раннього віку потрібно строго виконуючи основні правила:

 • Систематичність процедур. Загартовуючі заходи повинні стати частиною повсякденного режиму, проводитися регулярно, а не час від часу.
 • Поступовість. Привчайте дітей до загартовуючих процедур повільно і обережно.
 • Починати як загартовування новонароджених, так і дошкільнят, краще втеплу пору року.
 • Поєднання повітряного, водного і Сонячне загартовування.
  Повітря

Повітряні процедури загартовування є частиною звичайного режиму дня дитини. Їх бажано проводити кілька разів на день, вранці обов'язково. Підходять для загартовування дітей 2 років і старше. До повітряних закаливающим заходів належать:

 • Ранкова зарядка в провітреній кімнаті. Поєднувати фізичну активність і прохолодний свіже повітря дуже корисно і ефективно.
 • Підтримання температури в кімнаті близько 20 -21 ° С. Провітрюючи кімнату кілька разів на день, можна знижувати температуру до 18 градусів.
 • Прогулянки не менше 3 годин на свіжому повітрі.
 • Провітрювання кімнати перед сном, бажано залишати кватирки відкритими в літній період.
 • Натуральна, дихаюча, легкий одяг, в якій дитина може вільно рухатися і гратися.

Вода

Найефективніший спосіб загартовування дошкільнят. Включає наступні процедури:

 • Обтирання частин тіла вологим рушником. Підходить і для 2-річних, і для діток постарше. Починають процедуру з 30-32 ° С, знижуючи температуру на 1 градус через 3 дні. Головне правило - насухо розтирати дитини після процедури.
 • Для загартовування дошкільнят добре підходить метод обливання стоп ніг прохолодною водою.
 • Температура води: верхня - 38 ° С, нижня - 18-20 ° С, тривалість - 3 хвилини. В кінці процедури обов'язково розтирання сухим рушником.
 • Обливання тіла. Початкова температура - 36 ° С, тривалість першої процедури - 15 секунд. Знижувати температуру води щотижня на 1 ° С, збільшувати тривалість на 5 секунд.
 • Купання у водоймах. Відмінний спосіб загартовування дітей раннього віку влітку. Купати в водоймах можна дітей з 2-3 років, в безвітряну погоду, оптимальна температура води 23 ° С.
  Сонце
 • Сонячні ванни зміцнюють дитячий організм, поліпшують опірність інфекціям, сприяють синтезу вітаміну D.
 • Починати загартовування сонцем треба в тіні, потім слід залишати відкритими під сонцем окремі частини тіла - ручки, ніжки.
 • Власне сонячні ванни представляють собою «сеанси засмаги». Голову потрібно прикривати панамкою, бажано, щоб вона перебувала в тіні, а тіло - під сонцем.
 • Кращий час для процедури - з 9 до 11 ранку.
 • Тривалість першої процедури - 4 хвилини на все тіло (живіт, спина, лівий і правий бік). Поступово можна довести цей час до 30 хвилин.
 • Після прийому сонячної ванни дитини можна облити водою (27 ° С) і повести в тінь.
 • У спекотну погоду дуже важливо давати дитині більше рідини.


Пам'ятайте, що гартують процедури підуть Вашим дітям на користь, тільки якщо Ви будете ретельно дотримуватися всіх правил їх проведення! Успіхів!

Забезпечення питного режиму дітей - важлива складова розвитку та збереження здоров'я  дитини!

Згідно рекомендацій Міністерства охорони здоров'я України, орієнтовні норми споживання рідини для дітей становлять:

діти від 1 до 4 років - 2-4 склянки
діти від 4 до 8 років - 5 склянок

   Забезпечення питного режиму в дошкільному закладі проводиться згідно "Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах", затвердженої наказом МОН і МОЗ України від 17.04.2006 р., п.1.5: для організації оптимального питного режиму потрібно забезпечити дітей водою за індивідуальною потребою. кип'ячену воду дають після охолодження до кімнатної температури. Її зберігають у добре вимитому посуді і міняють не рідше ніж 1 раз на добу.

Дітям, як і дорослим, треба пити не за графіком, а орієнтуючись на почуття спраги. Водночас дітям треба нагадувати про пиття, бо вони погано розрізняють сигнали тіла про спрагу і більш ризикують наразитися на зневоднення. 

Вихователі ретельно слідкують за дотриманням питного режиму: кип'ячена вода отримується на харчоблоці  в чистий промаркований посуд, охолоджується до кімнатної температури; впродовж дня діти мають змогу пити воду за потребою або після нагадування, наприкінці дня посуд ретельно миється.

Пам’ятка

«Як вберегтись від хвороб, що передаються через укус кліща»

Увага! Кліщі!

У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності – в квітні-травні та серпні-вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як правило, їх менше в суху і спекотну погоду і більше в прохолодну, похмуру.

Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Напившись крові людини або тварини кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць в грунт.

Кліщі нападають на людей не лише під час перебування на природі. Після відвідування зеленої зони, кліщі залишаючись на одязі переносяться в приміщення, і якщо одяг не оглядається і не очищається, можуть потрапляти на шкіру в найбільш уразливих місцях: за вухами, на шиї, пахвами, в паховій області.

Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження. Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин.

На території України кліщі переносять кліщовий вірусний енцефаліт,  іксодовий кліщовий бореліоз (хворобу Лайма) та інші хвороби. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, його слід зняти, як можна швидше. За медичною допомогою можна звернутись до травмпунктів, які  працюють цілодобово, або до інших закладів охорони здоров’я, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації.

При відсутності можливості звернутись до лікаря, видалення проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, слід повільно його видалити разом з хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування обробити 3% розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.

Щоб зберегти кліща живим, на деякий час його необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку (краще ватно-марлевим корком).

В лабораторіях особливо небезпечних інфекцій Державної санітарно – епідеміологічної служби України здійснюється прийом кліщів, знятих з людей, для проведення лабораторних досліджень на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу (хвороби Лайма). При зверненні до лабораторії потрібно мати направлення на дослідження встановленої форми, видане медичним працівником закладу охорони здоров’я. Лабораторному дослідженню на наявність борелій підлягають лише  живі та непошкоджені кліщі, що були зняті з тіла людини.

Критерієм відбору кліщів для дослідження є також кількість крові в тілі кліща, що залежить від термінів перебування на тілі людини. Кліща, який не підлягає дослідженню слід спалити або залити окропом.

Всім особам, що підпали під напад кліща, рекомендується звернутись  до закладу охорони здоров’я за місцем проживання, де лікар надасть рекомендації щодо спостереження за самопочуттям, ознайомить з проявами захворювання (підвищення температури тіла, почервоніння, припухлість на шкірі в місці укусу).

З метою попередження нападу іксодових кліщів, при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі (лісів, зелених зон, парків та скверів, дачних та садівничих ділянок тощо) рекомендується:

– одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів. Голову слід покривати головним убором;

– проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома, в першу чергу у дітей. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;

– звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25м. місце для привалів, нічного сну на природі;

– вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

– якщо разом з вами на природі перебував ваш собака або інша домашня тварина – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;

– використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.

Таким чином, першочергове значення в профілактиці хвороб, що передаються через укус кліща, мають заходи особистого захисту від нападу кліщів.

 

 

 

Логін: *

Пароль: *