ЗДО №1 "Теремок" м. Лохвиця
Полтавська область, Миргородський район

"Вітамінний календар"

Пропонуємо Вам "Вітамінний календар", який допоможе вашій родині збагатити харчовий раціон тими вітамінами, які вкрай необхідні в певні місяця року

   

Січень

В січні імунітет людини продовжує послаблятися, тому потреба у вітамінних ліках зростає. У раціоні дитини цілий рік щодня мають бути натуральні овочі та фрукти, які можна їсти сирими. Бажано, щоб дитина щодня їла яблука, груші, банани, ківі або апельсини.

Давайте дитині салати з моркви, капусти. Коли починається період вірусно-бактеріальних інфекцій, обов’язково додавайте до салатів трохи часнику або цибулі.

                                                                       Лютий

Найкоротший, але й найбільш підступний зимовий місяць. Дуже складно вирватися з всіляких простудних захворювань, грипу, бронхіту, запалення легень.

Без калини, шипшини, хрону, цитрусових, гранатів, бананів, листя і бруньок тополі, ялиці і сосни не обійтися. Всі ці продукти потрібні, щоб уберегтися від анемії, яка може дати про себе знати вже у березні.

                                                                     

                                               Березень

Привид весняного авітамінозу починає пробиратися в наші думки вже наприкінці зими. Його ознаки: сонливість і дратівливість, втрата апетиту та його різке покращення, загострення давніх болячок.

А до кінця березня ми вже готові терміново вжити заходів і активно пригощаємо свій організм вітамінами з аптеки та заморськими фруктами. Наші, мовляв, уже нікуди не годяться після зимового вилежування. Але гастроентерологи не радять робити необдуманих висновків і більш уважно придивитися до наших рідних овочів і фруктів.

Квітень

З приходом квітня майже всі овочі та фрукти, які були припасені восени втрачають вітаміни,тому ми купуємо овочі вирощені в теплицях. А чи можна їх безбоязно їсти, чи в них усе-таки завищений вміст нітратів?
 
Тепличні овочі на 20—30 % бідніші на вітаміни, а нітратів містять більше.
Особливо перевищеним вмістом нітратів «грішать» імпортні овочі, здебільшого імпортовані з Туреччини та Іспанії.
 
Травень
 
Травень дарує нам не тільки перші ласкаві промінчики сонця без спеки, а й багато ніжної зеленої травички, смачною, соковитою і корисною.

 Щавель за вмістом вітаміну С зміг би позмагатися з лимоном. Калій, залізо - всього в щавлі багато, джерело користі. Правда, і кислоти, тієї самої, щавлевої, в ньому достатньо. Тому дуже обережно, дозовано цей весняний подарунок природи варто вживати людям, що страждають нирковими захворюваннями.

Червень

Полуниця - перша літня ягода та справжня скарбниця вітамінів.

 За вмістом вітаміну С полуниця поступається лише чорній смородині, зате в 5-6 ягодах полуниці міститься стільки вітаміну С, скільки в одному великому апельсині.
За вмістом фолієвої кислоти полуниця перевершує ягоди малини і винограду.
А наявність у складі полуниці йоду компенсує його недолік у нашій повсякденній їжі й питній воді.
 
Липень

Не лінуйтеся збирати малину, якщо таке багатство є на вашій садовій ділянці. Сушіть листя і плоди малини, заготовляйте на зиму варення і компоти, а ще їжте якомога більше ягід у свіжому вигляді.

Чим багата і корисна?

  • У малині міститься від 5-ти відсотків цукрів, серед яких переважають фруктоза і глюкоза.
  • Є органічні кислоти: яблучна, лимонна, винна тощо. Ягоди малини поліпшують апетит і благотворно впливають на діяльність шлунково-кишкового тракту.
  • Малина багата на вітамін С, а ще в ній міститься саліцилова кислота, завдяки якій вона є ліками номер один при застуді і грипі.
  • Малина є відмінним жарознижуючим, знеболюючим, протизапальним та потогінним  засобом.
  • У малині є вітаміни А, В, РР.
  • Також містяться солі калію, залізо і мідь.
  • Рятує малина і тих, хто страждає порушеннями серцевого ритму.

Серпень

У серпні диня і кавун — улюблені ласощі дітей і дорослих. Ми всі знаємо, що вони дуже корисні і соковиті.
Диня
  • 95% води, цукор, кальцій цинк, жири, вітаміни А, В, С та Р.
  • У м'якоті цариці дині є речовини, що допомагають виробленню серотоніну - «гормону щастя», тому вона корисна тим, у кого поганий настрій.
  • Наївшись дині про запас, можна підготувати організм до приходу зими, укріпити імунітет — завдяки кремнію, яким багата "баштанна цариця".
  • Завдяки високому вмісту заліза диня стимулює кровотворення, тому вона корисна тим, хто страждає анемією (малокрівям).
Кавун
  • 87%   води,   цукор,   харчові волокна, вітаміни   В1,   В2,   З,   РР, фолієва кислота, калій, магній -відмінні ліки   для   гіпертоніків і сердечників.
  • Покращує   активність корисних мікроорганізмів в кишківнику.
  • Один з лідерів за вмістом фолієвої кислоти, яка стимулює кровотворення і регулює правильний розвиток нервової системи у плоду вагітної жінки.
                                                            
                          
Вересень
 
Картопля, люба картопля
Унікальний    збалансований     набір необхідних    людині вітамінів і мікроелементів. В картоплі присутні більшість амінокислот, необхідних для побудови білків нашого тіла.
Багатий вітамінами групи В, С, РР, В, К, Е. Із мінеральних солей   переважають калій і фосфор,  є    також    залізо, кальцій,    магній,    марганець, та нікель, кобальт, йод. 
Печена   картопля   абсорбує   і  виводить     через     шлунково-кишковий тракт шкідливі  речовини.
Крім  того, картопля - багате джерело калію, необхідного для здоров'я серця та судин.

Жовтень

Морквяна клітковина, як і бурякова, слугує природною щіткою для шлунково-кишкового тракту.
Красень — буряк
  •  Містить вітаміни групи В, С, Р, РР, білки, амінокислоти, мінеральні солі (калій, кальцій, залізо, марганець, кобальт, фосфор).
  • Один з найбагатших джерел йоду та рекордсмен за вмістом цукру серед овочів.
  • Клітковина буряка відмінно очищає організм, зв'язуючи солі важких металів і виводячи їх природним шляхом.
  • Забезпечує нормальне    функціонування ендокринної системи: надниркових залоз, щитовидної та статевих залоз тощо.
  • Існують дані про протиракову дію цього овочу.

Цариця — морква

  • Містить, крім щедрого набору всіх основних вітамінів і мікроелементів, досить багато провітаміну А.
  • Для задоволення добової потреби організму в цьому вітаміні вистачить 20 г тертої моркви з невеликою кількістю рослинної олії або сметани.
  • Справжній еліксир для шкіри й очей, її рекомендують при жовчнокам'яній хворобі, обмінних поліартритах.

Листопад

Капуста

За багато століть до нашої ери капусту застосовували як ліки в Єгипті, Греції й Римі. Вони використовували її для лікування безсоння, головного болю, захворювань печінки и суглобів.

Особлива цінність капусти полягає в тім, що вона містить великий набір вітамінів, амінокислот, мінеральних солей і мікроелементів.

Сік свіжої капусти із цукром - гарний відхаркувальний засіб при бронхітах.

Подрібнені капустяні листи, змішані навпіл із сирим яєчним жовтком, наносять на незагойні рани, виразки й обпалені ділянки шкіри.

Капуста - коштовний продукт лікувального харчування при серцево-судинних захворюваннях.
 
Грудень

Цибуля і часник

Містять, крім багатого вітамінного та мінерального складу, особливі речовини алкалоїди, ефективні проти вірусів і бактерій. Причому таких потужних аналогів серед ліків їм немає досі.

Вживання   цибулі   та   часнику   нормалізує водно-сольовий обмін, а їх гострий специфічний смак викличе апетит. За давніх часів цибулею лікували навіть метеозалежність.

 Часник має здатність виводити зайвий холестерин і таким чином перешкоджа виникненню атеросклерозу, надзвичайно корисний для серця, пригнічує процеси гниття в кишечнику та навіть ефективний при лікуванні новотворів.

Сухофрукти, горіхи

Містять незамінні жирні поліненасичені кислоти та легкозасвоюваний рослинний білок. У сухофруктах зберігаються майже всі мікроелементи, що й у свіжих фруктах.

Курага, родзинки, чорнослив, сушені яблука — багате джерело мікроелементів та інших необхідних людині речовин.

Особливо потрібні мікроелементи гіпофізу, від якого залежить не лише стан усіх клітин організму, а й робота мозку. Сушені яблука містять ідеальну для  нашого організму клітковину, пектин, який вбирає та виводить із організму всі шкідливі речовини.

 

 

 
 
 

Логін: *

Пароль: *